Aronia melanocarpa czyli Aronia czarnoowocowa to znana od dawna roślina z rodziny Rosaceae czyli Różowate. W fitoterapii owoce aronii stosowane były już w medycynie ludowej przez Indian, którzy uważali sok z aronii za eliksir młodości, a także zalecany był kobietom w ciąży. W Polsce zdobyła sławę w latach 80. i do tej pory jest ona stosowana w medycynie czy farmacji, a także w postaci soków i nalewek. Mimo, że jej smak jest dość cierpki i nie każdy go lubi, to dzięki swoim właściwościom jest stale pożądanym surowcem.
W skład owoców aronii wchodzą [1,7]:
- Antocyjany – pochodne cyjanidyny (proantocyjanidyny),
- Fenolokwasy,
- Flawonoidy,
- Garbniki (0,35%),
- Pektyny (0,60-0,75%),
- Kwasy organiczne,
- C (40mg),
- PP,
- B1,
- B2,
- E,
- Prowitamina A,
- Mikroelementy – Fe, Ca, Cu, Mn, Mo.
Jest to najbogatszy surowiec w bioflawonoidy – 100 g świeżych owoców zawiera 2-3,5 g bioflawonoidów, a za cierpki smak odpowiadają garbniki.
Głównym działaniem owoców aronii jest [1,2,3,4,5,6,7]:
- antyoksydacyjne
- przeciwzapalne
- przeciwdrobnoustrojowe
- kardioprotekcyjne
Według wielu badań owoce aronii mogą wykazywać również działanie:
- hepatoprotekcyjne,
- antymutagenne,
- hamują podział komórek nowotworowych,
- obniżające poziom cukru we krwi,
- obniżające poziom lipidów we krwi,
Głównym działaniem owoców aronii jest działanie antyoksydacyjne, za które odpowiedzialne są w głównej mierze polifenole. Przeprowadzono wiele badań in vitro jak i in vivo, które są tego potwierdzeniem. W badaniach przeprowadzonych wśród ludzi z nowotworem piersi, potwierdzono działanie antyoksydacyjne owoców aronii. Polifenole w nich zawarte redukowały ilość wolnych rodników znajdujących się w płytkach krwi chorych jak: O2-, peroksynitryt. W innym badaniu ekstrakt z owoców aronii wykazał hamujące działanie na komórki raka jelita grubego [1,2].
W innym badaniu przeprowadzonym na wątrobie szczurów, wykazano działanie hepatoprotekcyjne soku z aronii. Wykazał on działanie hamujące N-nitrozoaminy, jedne z najbardziej rakotwórczych związków. Dodatkowo owoce aronii mogą przyczyniać się do zmniejszenia szkód wywołanych przez kadm na wątrobę [1].
Wykazano również działanie przeciwbakteryjne wyciągów zarówno wodnych i etanolowych z owoców aronii na niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne [3].
W badaniach przeprowadzonych na grupie szczurów, gdzie część z nich miała cukrzycę, a część nie podano sok z aronii czego efektem było obniżenie poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi u szczurów z cukrzycą. U zdrowych nie zauważono żadnych zmian [5,6,7].
Działanie antymutagenne dzięki zawartym w swoim składzie antocyjanom zostało potwierdzone w badaniach, gdzie substancje te wykazały działanie hamujące na związki takie jak alfa-benzopiren oraz 2-aminifluoren w teście Amesa [7].
Źródła:
- Bioavailability and Antioxidant Activity of Black Chokeberry (Aronia melanocarpa) Polyphenols: in vitro and in vivo Evidences and Possible Mechanisms of Action: A Review Petko N. Denev, Christo G. Kratchanov, Milan Ciz, Antonin Lojek, and Maria G. Kratchanova
- Aronia melanocarpa phenolics and their antioxidant activity, Jan Oszmiański, Aneta Wojdyło
- Antimicrobial activity of extracts from fruits of Aronia melanocarpa and Sorbus aucuparia Inga Liepiņa, Vizma Nikolajeva, Ida Jākobsone
- Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry Anna Nowak, Joanna Zielonka, Marcelina Turek, Adam Klimowicz Earl Mindell „Biblia witamin XXI wieku” wyd. Prószyńska i S-ka, Warszawa 2000, str. 103-105
- Antihyperlipidemic Effect of Aronia melanocarpa Fruit Juice in Rats Fed a High-Cholesterol Diet VALCHEVA-KUZMANOVA,, K. KUZMANOV, V. MIHOVA, I. KRASNALIEV, P. BORISOVA & A. BELCHEVA
- Hypoglycemic and Hypolipidemic Effects of Aronia melanocarpa Fruit Juice in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats Valcheva-Kuzmanova, K. Kuzmanov, S. Tancheva and A. Belcheva
- Chokeberry (Aronia melanocarpa) – A Review on the Characteristic Components and Potential Health Effects Sabine E. Kulling , Harshadai M. Rawel
Celem wpisów na blogu jest przedstawienie informacji, poglądów, opinii opartych na wynikach prac badawczych i literaturze ogólnodostępnej. Substancji opisywanych na blogu nie należy traktować jako lekarstw lub produktów farmaceutycznych stosowanych w procesie leczenia chorób. Głównym celem wpisów jest propagowanie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.
Wszelkie informacje zawarte na blogu objęte są prawami autorskimi majątkowymi. Prawa autorskie przysługują Pharmovit Dystrybucja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płocku przy ulicy Kostrogaj 9D. Wszelkie kopiowanie całości bądź części informacji zawartych na blogu bez uprzedniej pisemnej zgody Pharmovit Dystrybucja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zabronione.