Wsparcie urody „od wewnątrz” – czy to ma sens? Nie chodzi już tylko o poprawę elastyczności skóry, lecz o pełne podejście do pielęgnacji ukierunkowanej na regenerację.
Jak zestawić składniki, tak by te wzajemnie mogły uzupełniać swoje działanie?
Właśnie tak powstała formuła Beauty Cells Synergy.
Przeczytaj i dowiedz się, na czym opiera się kompleksowe wsparcie zdrowia i wyglądu skóry.
Formuła synergii – czyli jak działa Beauty Cells Synergy?
W przeciwieństwie do jednoskładnikowych suplementów Beauty Cells Synergy wykorzystuje efekt łączenia kilku substancji o wzajemnie uzupełniających się właściwościach. W składzie znajdują się m.in.: kolagen rybi, elastyna, kwas hialuronowy, cynk, biotyna oraz PhytoCellTec™ – ekstrakt z komórek jabłoni Uttwiler Spätlauber. [1-3]
Każdy z tych składników w inny sposób wspiera, pobudza lub wzmacnia procesy biologiczne, które odpowiadają za wygląd skóry, włosów i paznokci. [1, 3, 4, 6-9]
Kolagen jako „rusztowanie” skóry
Kolagen to białko strukturalne, które buduje macierz zewnątrzkomórkową skóry (substancję, która wypełnia przestrzeń między pojedynczymi komórkami). [5, 7] Z wiekiem jego produkcja przez fibroblasty (komórki tkanki łącznej) maleje, a kolagenowe włókna ulegają degradacji na skutek działania enzymów – głównie metaloproteinaz (MMPs) – aktywowanych m.in. przez promieniowanie UV i stres oksydacyjny. [5, 8]
- Z danych naukowych wynika, że suplementacja peptydami kolagenowymi może przynosić realne korzyści – zmniejszenie widoczności zmarszczek, poprawę elastyczności oraz równomierny koloryt skóry. U 83,6% uczestniczek po 3 miesiącach zauważono poprawę jakości skóry ocenianą zarówno subiektywnie (osobiście przez kobiety), jak i przez ekspertów. [8]
Elastyna – sprężystość i jędrność
Elastyna to główny składnik włókien sprężystych skóry. Jej sieć ułożona w warstwie siateczkowatej skóry właściwej odpowiada za zdolność powrotu tkanek do pierwotnego kształtu po rozciągnięciu. [6, 7].
Produkcja elastyny w organizmie zachodzi najefektywniej w okresie noworodkowym, a następnie praktycznie zanika – dodatkowo wraz z wiekiem pogłębia się jej degradacja. [6, 7] Obecnie prowadzi się badania dotyczące tego, jak uzupełnianie elastyny może przyczyniać się do poprawy napięcia skóry.
- Wyniki licznych prób były naprawdę obiecujące, jednak wyzwaniem pozostawało w nich opracowanie stabilnych form podania i wspomaganie jej integracji w strukturze skóry. [6] Z tego względu warto sięgać tylko po te preparaty, które mają ściśle opracowany skład i przemyślaną kompozycję składników aktywnych.
Kwas hialuronowy dla odpowiedniego nawilżenia
Kwas hialuronowy jest polisacharydem obecnym w macierzy zewnątrzkomórkowej. Wyróżnia się zdolnością do wiązania cząsteczek wody – nawet do 1000 razy większą niż jego masa. Dzięki temu przyczynia się do utrzymania nawodnienia skóry, poprawy jej elastyczności i ograniczenia przesuszenia. [8]
Z wiekiem poziom kwasu hialuronowego spada. To wiąże się z większą suchością, wiotkością i w konsekwencji z pojawieniem się zmarszczek. Suplementacja może działać „od środka”, zapobiegać niedoborom, a w efekcie może spowolnić i ograniczyć opisane powyżej zjawiska.
PhytoCellTec™ Md Nu – silna regeneracja
Ekstrakt z komórek kalusa jabłoni Uttwiler Spätlauber wpływa na populację komórek progenitorowych keratynocytów – jednostek odpowiedzialnych za odnawianie naskórka. W literaturze wskazuje się, że poprawiał gęstość i elastyczność skóry już po niecałych dwóch miesiącach suplementacji. [1, 3]
Połączenie tego składnika z kolagenem, elastyną i kwasem hialuronowym tworzy kompleks, który wspiera regenerację skóry już na poziomie komórkowym.
Cynk i biotyna – zapobieganie niedoborom dla zdrowia skóry, włosów i paznokci
Cynk reguluje proliferację i różnicowanie komórek skóry. Uczestniczy w syntezie keratyny, działa antyoksydacyjnie i wspiera układ odpornościowy. Jego niedobór może prowadzić do łamliwości paznokci, wypadania włosów i pogorszenia ogólnej kondycji cery. [9]
Biotyna bierze udział w metabolizmie białek i tłuszczów, wpływa na budowę włosa i paznokci. Jej niedobór wiąże się z przerzedzeniem włosów, łuszczeniem się skóry i łamliwością paznokci. [10]
Suplementacja, która uwzględnia oba te składniki w ramach formuł anti-aging (przeciwstarzeniowych) może wzmacniać strukturę keratynową i poprawiać ogólny wygląd. [8-10]
Kompleksowe działanie od wewnątrz – Beauty Cells Synergy
Nie ma pojedynczego składnika, który zapewniałby pełne wsparcie skórze, włosom i paznokciom. Beauty Cells Synergy bazuje na uzupełnianiu deficytów budulcowych i wspieraniu fizjologii regeneracji. Dzięki temu wpisuje się w aktualne trendy nutrikosmetologii – połączeniu wiedzy dermatologicznej, biologii komórkowej i technologii żywienia.

Katarzyna Szafraniec
Dietetyk kliniczny
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów
Śląskich we Wrocławiu. Specjalizuje się w dietetyce
klinicznej i prowadzeniu edukacji żywieniowej.
Bibliografia
- Moruś, M., Baran, M., Rost-Roszkowska, M., & Skotnicka-Graca, U. (2014). Plant stem cells as innovation in cosmetics. Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research, 71(5), 701-707.
- Beauty from Within. Keeping Up With Rising Demand. (2019). NBR,6(2), 42-44.
- Baumann, J., Wandrey, F., Nowak, K., & Grothe, T. (2024). Nutritional supplementation of an apple callus extract to target epidermal aging. Journal of Food, Nutrition and Diet Science, 2(1), 18-28.
- Keyes, B. E., & Fuchs, E. (2018). Stem cells: Aging and transcriptional fingerprints. Journal of Cell Biology, 217(1), 79-92.
- Liu, H., Dong, J., Du, R., Gao, Y., & Zhao, P. (2024). Collagen study advances for photoaging skin. Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine, 40(1), e12931.
- Lei, T., Ye, L., Pei, Y., Sun, H., & Guo, C. (2025). Applications of Elastin in Cosmetics: Prospects and Challenges. Cosmetics, 12(1), 18.
- Gardeazabal, L., & Izeta, A. (2024). Elastin and collagen fibres in cutaneous wound healing. Experimental Dermatology, 33(3), e15052.
- Gibson, R., Krug, L., Ramsey, D. L., Safaei, A., & Aspley, S. (2024). Beneficial Effects of Multi-Micronutrient Supplementation with Collagen Peptides on Global Wrinkles, Skin Elasticity and Appearance in Healthy Female Subjects. Dermatology and Therapy, 14(6), 1599-1614.
- Kaczmarek, M. E., Wełniak, A., & Czajkowski, R. (2023). The role of zinc in skin physiology–relevance for the pathogenesis and treatment of vitiligo. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny, 110(2), 142-150.
- Karachaliou, C. E., & Livaniou, E. (2024). Biotin homeostasis and human disorders: recent findings and perspectives. International Journal of Molecular Sciences, 25(12), 6578.
Celem wpisów na blogu jest przedstawienie informacji, poglądów, opinii opartych na wynikach prac badawczych i literaturze ogólnodostępnej. Substancji opisywanych na blogu nie należy traktować jako lekarstw lub produktów farmaceutycznych stosowanych w procesie leczenia chorób. Głównym celem wpisów jest propagowanie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.
Wszelkie informacje zawarte na blogu objęte są prawami autorskimi majątkowymi. Prawa autorskie przysługują Pharmovit Dystrybucja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płocku przy ulicy Kostrogaj 9D. Wszelkie kopiowanie całości bądź części informacji zawartych na blogu bez uprzedniej pisemnej zgody Pharmovit Dystrybucja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zabronione.