Kurkuma, inaczej ostryż długi, z łac. Curcuma longa jest od tysięcy lat z powodzeniem stosowana w Chinach i Indiach jako środek leczniczy. Kurkuma zawiera kurkuminę, żółty pigment, który wykazuje niezwykle cenny wachlarz właściwości farmakologicznych i biologicznych. Kurkumina została wyizolowana dokładnie dwa wieki temu w 1815 roku przez dwóch niemieckich naukowców, Vogel i Pelletier. Jednakże, zgodnie z opublikowaną bazą danych, pierwsze badanie dotyczące jej aktywności biologicznej jako środka przeciwbakteryjnego zostało opublikowane w 1949 r. w Nature, a pierwsze badanie kliniczne zostało zgłoszone w The Lancet w 1937 roku [1,2,3,8].
Substancje czynne kurkumy [1,2,3]:
- kurkumina
- olejki lotne w tym turmeron, atlanton i zingiberon
Kurkumina wykazuje między innymi działanie [1,2,3,4,5,6,7,8]:
- przeciwzapalne
- przeciwbakteryjne
- przeciwgrzybiczne
- przeciwcukrzycowe
- przeciwutleniające
- przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu
- podnoszące układ odpornościowy zwłaszcza w chorobach autoimmunologicznych
- przeciwmutagenne
- przeciwgorączkowe
- neuroochronne
- przeciwdepresyjne
- wzmacniające pamięć
- ochronne przed toksycznymi metalami
- ochronne na wątrobę
- cytoochronne
- ochronnie przy chorobach zapalnych oczu
- przeciwwrzodowe
- obniżające stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi
- pobudza wydzielanie żółci
- pobudza syntezowanie enzymów wątrobowych
- przeciwzakrzepowe
- przeciwmiażdżycowe
Kurkumina wspomaga organizm przy [1,2,3,4,5,6]:
- chorobach autoimmunologicznych jak reumatoidalne zapalenie stawów, chorobie zapalnej jelit – chorobie Leśniowskiego-Crohna
- wrzodziejącym zapaleniu jelita
- chorobach zakaźnych
- zaburzeniach krwi
- cukrzycy
- białkomoczu
- skurczach jelit
- wzdęciach
- niestrawności
- ochronnie wątroby
- niewydolności wątroby
- podwyższonym cholesterolu
- podwyższonych trójglicerydach
- zakrzepicy
- kamicy żółciowej
- zaburzeniach wydzielania soków trawiennych
- wrzodach
- otyłości
- przewlekłych chorobach skórnych
- łuszczycy
- zaburzeniach depresyjnych
- problemach ginekologicznych
Liczne badania wykazały, że kurkumina jest bardzo silnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym i wykazano jej aktywność przeciwko różnym chorobom przewlekłym, w tym cukrzycy, otyłości, chorobom sercowo-naczyniowym, płucnym, neurologicznym i autoimmunologicznym. Co więcej, okazało się, że związek ten wykazuje działanie synergiczne z innymi nutraceutykami, takimi jak resweratrol, piperyna, katechiny, kwercetyna i genisteina [8].
Kurkumina okazała się również bardzo pomocna w leczeniu astmy oskrzelowej. Abidi i in. ( 2014 ) badali skuteczność kurkuminy jako terapii dodatkowej u pacjentów z astmą oskrzelową. Podawanie kapsułek kurkuminy poprawiło średnią wartość wymuszonej objętości wydechowej, co oznacza poprawę niedrożności dróg oddechowych. Ponadto uzyskano również lepsze parametry hematologiczne[8].
Kurkumina dowiodła swojej skuteczności również u otyłych pacjentów. Zmniejsza objawy lęku i depresji związanej z otyłością (Esmaily i in. , 2015 ). Kurkumina wykazuje działanie immunomodulujące, a także zmniejsza stres oksydacyjny u otyłych pacjentów, co daje większe możliwości terapeutyczne (Sahebkar i wsp. , 2013 , Ganjali i wsp. , 2014 ) [8].
W kilku badaniach klinicznych oceniano bezpieczeństwo i skuteczność kurkuminy z udziałem zdrowych ludzi. Na przykład w jednym z takich badań u zdrowych ludzkich ochotników mierzono wpływ kurkuminy połączonej z piperyną. Jak wykazano, zwiększyło to biodostępność kurkuminy o około 2000%, nie powodując żadnych skutków ubocznych [8].
Warto zwrócić uwagę, że surowiec zawiera ok. 2% kurkuminoid (w wśród nich kurkumina, monodemetoksykurkumina, didemetoksykurkumina), dlatego jeżeli chcemy osiągnąć odpowiedni efekt z działania kurkuminy należy wybierać ekstrakty standaryzowane na odpowiednią ilość kurkuminy 95%. Wtedy będziemy pewni jaką dawkę kurkuminy przyjmujemy [3,7].
Autor:
Mgr Jolanta Gębczak
Dietetyk kliniczny
Źródła:
- Jacek M. Jankowski „Kurkuma jako lek przeciwzapalny i przeciwnowotworowy” Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2004, str. 87-90
- Katarzyna Lewko „Leczenie dobrą dietą” wyd. SBM, Warszawa 2016, str. 159
- Przegląd Reader’s Digest „Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół” Warszawa 2000, str. 98-99
- https://www.pepsieliot.com/600-powodow-ze-kurkuma-moze-byc-najwazniejszym-ziolem-na-swiecie-2/
- Tomasz Deptuła, Beata Gruber, Adam Krówczyński „Kurkumina i jej pochodne – zastosowanie w terapii przeciwnowotworowej i ch”moochronnej” Borgis – Postępy Fitoterapii 3/2014, str. 155-165
- Małgorzata Kania, Justyna Baraniak „Właściwości lecznicze roślin przyprawowych na przykładzie ostryżu długiego” Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2015, str. 102-106
- http://rozanski.li/247/kurkuma-ostryz-curcuma/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429333/
Celem wpisów na blogu jest przedstawienie informacji, poglądów, opinii opartych na wynikach prac badawczych i literaturze ogólnodostępnej. Substancji opisywanych na blogu nie należy traktować jako lekarstw lub produktów farmaceutycznych stosowanych w procesie leczenia chorób. Głównym celem wpisów jest propagowanie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.
Wszelkie informacje zawarte na blogu objęte są prawami autorskimi majątkowymi. Prawa autorskie przysługują Pharmovit Dystrybucja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płocku przy ulicy Kostrogaj 9D. Wszelkie kopiowanie całości bądź części informacji zawartych na blogu bez uprzedniej pisemnej zgody Pharmovit Dystrybucja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zabronione.